Airsoft Portal

Vitajte na stránke. Здраствуй! Welcome! Willkommen!

Airsoftové zbrane

STAR/GUARDER M14 SOPMOD

Je to skoro rok, co jsem naposledy dostal nápad přeložit recenzi airsoftové repliky. Už se zdálo, že se můj psychický stav zlepší. Bohužel jsem dostal za úkol přeložit další. Můj příští příspěvek bude s největší pravděpodobností mířit Mezi ploty.Některé firmy a potažmo jejich zbraně jsou v centru pozornosti prakticky neustále a některé ne. Okolo takové M14 SOPMOD od firmy STAR/GUARDER vznikly až neuvěřitelné zkazky a pověsti, přesto jich mezi námi není mnoho. Nemůžeme to dávat za vinu jen jejím fanouškům, ale spíš podivnému chování firmy Star. Pro nezasvěcené se situace vyvíjela takto.
Poprvé byla k dostání limitovaná série 22. června 2005 v obchodě Echigoyaint za 800USD. Dlouho se nic nedělo, a pak se hromadně objevila v různých airsoftových obchodech po světě. To bylo někdy v srpnu. Z některých v zápětí zmizela, někde zůstala. Stále je v nabídce obchodů Wolf Armouries, Zero one za £344.99 a u Morriscz za 16 900,-. Co je ale paradoxní, tak v nabídce gigantů jako je WGC, Redwolf a UNCompany se ani neukázala.

Speciálně v tomto případě bych vás nerad ochudil o pár úvodních slov k předloze. Zbraň M14 SOPMOD vznikla na podnět The United States Naval Surface Warfare Center v Crane, stát Indiana. Její výroba byla svěřena osvědčené firmě TROY. Oproti předloze byl zde použit patentovaný systém odběru plynů, který má snížit její hlučnost. Ta je celkem problém při použité munici 7.62x51 mm NATO v takto krátké hlavni. Vše je z těch nejmodernějších materiálů, které mají zajistit pevnost při co nejmenší hmotnosti a co největším pohodlí pro uživatele. Cílem bylo vytvořit univerzální pušku, která bude vhodná pro střelbu na velké vzdálenosti, ale i dostatečně kompaktní pro boj v zástavbě. V současnosti ji má ve výzbroji jen několik složek americké armády.


Technická data:
Ráže: 7.62x51 mm NATO
Váha: 4.3 Kg
Délka: 72,5/90 cm
Délka hlavně: 39,25 cm
Efektivní dostřel: 700 m
Kapacita zásobníku: 20 ran
Režim střelby: semi

Kdo si objednal zbraň hned po vydání, tak ji dostal v luxusním hliníkovém kufru. Dnes se budete muset spokojit s plastovým. Přesto je to velice efektní způsob balení. Má však dvě finanční nevýhody. Za kufr zaplatíte a ještě vám nepříjemně zvedne cenu poštovného. Ale kdo by u něčeho takového koukal na cenu, že?


Nebudu to déle zdržovat. Po rozbalení asi každého uchvátí, protože spojuje něco tak známého v poněkud futuristickém kabátu. Celá se jakoby černo-šedě leskne a navíc ji nevytahujete z papírové krabice, ale kufru na zbraně. Realističnost byla rozhodně jedním z hlavních cílů výrobce. Vše co má být z kovu z kovu opravdu je. To vám je jasné jakmile ji vezmete do ruky, ale i přes svou hmotnost (4,75 Kg) se velice dobře drží. Pažbička je anatomická a neklouže. U M4ky se mi stávalo, že mi bez rukavic odřela ukazovák do krve. Tady jsem nic podobného nezaznamenal, ale záleží na uživateli.


Váha 4.75 Kg je na tak krátkou zbraň opravdu solidní. Pokud nenecháte zahálet 4 RIS lišty, tak dokonce ani nebude konečná. Horní měří 38 cm, dolní 21 cm a dvě postraní po 11 centimetrech. Jistě sami najdete nějaké to využití. Já vsadil na taktickou rukojeť, kolimátor a svítilnu. Kolimátor bude asi nutnost, protože chybí muška. Tady máte ukázku realističnosti. Na originále taky není. Pokud se někdo cítí spíše jako sniper ať si raději zamění slova kolimátor/puškohled, taktická rukojeť/dvojnožka a svítilnu omylem přehlédne. Neberte to jako vtip, prostě takhle vypadá slovo „univerzální“ v praxi. Na tuhle zbraň to dokonce i dokonale sedne a nevypadá to nemístně jako na M4ce nebo Akčku (osobní názor). Jako další příslušenství můžete přidat i tlumič. Ten může maskovat prodloužení vnitřní hlavně.


Po tak pěkném začátku si malinko rýpnu. Žádné divně opracované hrany a nepřesně sedící plasty se dnes nekonají avšak lehké zklamání pocítí fanoušci firmy Troy, protože jejich krásné logo se vytratilo z napínací páky. Firmám Star/Guarder se nepodařilo dohodnout se s výrobcem na licenci. To byla také jedna z příčin zdržení data vydání. Za hledím se tedy vyskytlo logo nové, hlásající US RIFLE, 7.62mm M14, SA … následuje unikátní sériové číslo. Mě to sice nějak nepřekonatelně nevadí, ale hlásit se to musí.Stejně tak bych ještě rád upozornil na nepohyblivou páku závěru. To je asi další věc, která nahrává klasickým verzím od TM a GG.


Když jsem mluvil o univerzálnosti, tak jsem takticky zamlčel jeden fakt. Máte pouze dvě polohy přepínače. Zajištěno a dávka (v originále SAFE/AUTO), i když skutečná je samozřejmě schopna střílet pouze jednotlivé rány (SEMI). Ale už se našlo řešení a firma Zero One instaluje na přání přerušovač, který vám dovolí vystřelit až po určité časové prodlevě. Tu si sami určíte. Tímto zásahem, ale přijdete o možnost plně automatické střelby. Alespoň vám postačí základní tlačný zásobník, do kterého se vejde 90 BBček. Pokud by vás napadlo použít zásobník z Marui nebo GG, budete nemile překvapeni. Nejsou totiž kompatibilní, i když jsou prakticky stejné. Není to na závadu, protože na trhu je opravdu spousta jiných, které vám pasovat budou. Asi největší má kapacitu 370 BB a to na chvilku kropení stačí. Dlouho jsem hledal další tlačné zásobníky až jsem zjistil, že nějakým zázrakem do ní pasují zásobníky z M14 od Airsoft Club.
Baterie, jak je již dobrým zvykem nejsou v cenně, takže si můžete vybrat sami. Celé předpažbí máte volné, takže se vejde i opravdu velká baterie. Problém nastane ve chvíli, kdy ji budete chtít vyměnit. Bez imbusového klíče to nejde, takže začít v palbě měnit baterii není záležitost vteřin. Použití PEQ2 není zrovna od věci, protože na lištách je místa dost .Vyvést konektor ven, aby jste tu zdlouhavou proceduru nemuseli absolvovat při každém nabíjení bude velice rozumné. Další z řady dobrých rad je méně kropit a učit se rychle pracovat s imbusem.
K opravdovému komfortu při nošení vám asi bude stejně jako mě chybět jakýkoliv úchyt na popruh, ale na ten bohužel nemysleli už páni z TROY. Popruh prostě musíte zachytit jinak. Nejlépe za nějakou opravdu pevnou část. Nevypadá to sice zrovna hezky, ale alespoň večer nebudete mít dojem, že vám někdo chtěl utrhnout ruce.


Po třech měsících musím celkové chování zbraně pochválit. Neupgradovaná má úsťovou rychlost okolo 100-105 m/s. Hop-up je stavitelný. Je podobný jako najdeme na APS a zatím jsem nezaznamenal tendence se povolovat ani jinak se mnou laškovat. Pokud se nebudete chtít řídit reálnou předlohou a necháte ji jako automatickou, tak vás čeká i celkem solidní kadence. Při opravách není problém cokoliv vyměnit, protože díly jsou shodné s Marui a snad jen motor má jiný rozměr než obvykle, ale nemám to potvrzeno. Jako člověk, kterému se tato zbraň líbí jsem ochoten přehlédnout některé její chyby, ale zároveň žádnou nepovažuji za nějak zásadní.

Plusy:
+Unikátní zbraň s unikátním vzhledem
+ Perfektní zpracování
+Možnost přidání velkého množství příslušenství
+Velký prostor pro baterii a tím lepší možnost upgradu
+Kufr

Mínusy:
-Špatný přístup k baterii
-Nemožnost přepínat režimy střelby (SEMI, AUTO)
-Chybí originální loga
-Vysoká cena

Technická data:
Váha: 4,75 Kg
Délka: 72,5/90 cm
Délka hlavně: 420 mm
Kapacita zásobníku: 90 BB
Provedení: regulovatelný hop-up
Režim střelby: safe/auto
Systém: AEG


autor: preložené zo zahraničného zdroja
Žádné komentáře
 
Military & Airsoft Team

Rady, Tipy a Triky na PC


Mozilla.sk - základňa slovenskej lokalizačnej komunity

© 2007 - 2008 drakenSE™, Airsoft Portal, airsoftportal.webgarden.cz