Airsoft Portal

Vitajte na stránke. Здраствуй! Welcome! Willkommen!

Airsoftové zbrane

Maruzen H&K MP5 kurtz

 


Maruzen MP5 kurtz

Na žádost speciálních policejních a vojenských jednotek vyvinula firma Heckler & Koch samopal MP5k splňující potřeby malé skladné zbraně s malým dostřelem a velkou palebnou silou. Rozměry "káčka" umožňují skryté nošení pod oblečením a schovávaní do kufrů. Její krátká hlaveň umožňuje efektivní krátký dostřel a díky svým rozměrům také použití ve stísněných prostorách...

MP5k

Technická data

Kalibr 9x19mm Luger/Para

Kapacita zásobníku 30/15 nábojů

Délka 325mm

Délka hlavně 115mm

Kadence 900 výstřelů/minutu

Efektivní dostřel cca 25 metrů

Váha - prázdná 2kg

Ted´ k airsoftové verzi:

To, že obal prodává firma Maruzen ví asi moc dobře. Nádherná velká krabice s černým potiskem přitahuje oči z velké dálky. Obsah krabice je : zbraň , pytlíček asi 100ks kuliček 0,2g Maruzen , návod v japonštině a nějaká trubička z plastu kterou jsem zatím nepotřeboval a doted´nevím k čemu slouží. Vybral jsem si plynovou verzi této zbraně proto, že jsem chtěl něco co pěkně kope. A tato zbraň není žádnou výjimkou. Je vyrobena z ABS plastu, který je velice pěkně zpracovaný bez otřepů, různých škrábanců a podobných vad. Povrchová úprava je bezvadná. Matný černý plast. Tělo je zpracováno do nejmenších detailů a tvůrci této kopie nevynechali žádný detail. Na těle jsou vyraženy nápisy Kal.9mmx19 a dokonce nechybí ani originální sériové číslo.

Něco málo údajů:

Váha 1160g samotná zbraň + 320g prázdný zásobník

Kapacita zásobníku 30 BB + plyn asi na 60 výstřelů

Kadence 900 ran/minuta

Dostřel je výrobcem udáván 50m ale objasním později

Úsťová rychlost 230fps. (cca 70m/s)

Energie výstřelu cca 0,49J

Délka zbraně/hlavně 315mm/105mm

Kdy mi zbraň přišla tak jsem naplnil celokovový zásobník plynem, nasoukal jsem BBčka, odjistím, natáhnu páku, zmáčknu spoušť a čekám výstřel. Nic se nedělo. Dost ve mě hrklo, že by nefungovala? Tak všechno znovu. Natáhnu, zmáčknu spoušť a hurá konečně vyletí prvních pár kuliček. 30 kulí zmizelo ve křoví na to tata. Teda střílet s touto MP je opravdu radost, která trvá asi 3 vteřiny... Velice silný Blow back zajišťuje obrovský požitek. K tomu se připojuje vysoká kadence zhruba 900 BB/min a velmi hlučný štěkot střelby. Jak jsem již zmiňoval před prvním výstřelem je potřeba natáhnout páku jinak se prostě závěr nepohne. Ale při takové parádě musíme počítat s opravdu vysokou spotřebou plynu. Pohybuje se kolem 1000 ml plynu na 1000 výstřelů což při kadenci, kterou tato zbraň disponuje je opravdu docela hodně rychle pryč...

Vkládání kuliček do zásobníku vyžaduje velice pevné nervy, protože plničkou to nejde a nezbývá než to tam nastrkat ručně. Ale dá se to naučit a plnit celkem rychle. Plyn do zásobníku nateče asi za 7 vteřin v závislosti na okolních podmínkách. Když je zásobník plný začne plyn stříkat ven jak je tomu téměř u všech plynovek. Výrobce doporučuje používat plyn HFC-134a což je nejrozšířenější plyn na trhu. Nevýhoda náhradních zásobníků je vysoká pořizovací cena a celkem nízká kapacita.

HOP UP je nastaven na 0,2g a použití kuliček jiných hmotností s sebou přináší díky pevnému HOPu jisté problémy. Nejvíce se mi osvědčily kuličky Maruzen. Při použití této hmotnosti je reálné trefit krabici o rozměrech 30x30 cm na 30 metrů bez bočního větru celkem v pohodě. Jde o to si zvyknout na mířidla. Výrobce sice uvádí dostřel 50 metrů, ale to bychom musely zbraň naklonit jak dělo. Podle mě je to ideální zbraň na CQB stvořená pro střelbu velice krátkých dávek. Další velká výhoda spočívá v kompaktním provedení takže je skvělá pro palbu za roh a do stísněných prostor.

Ovšem abych ji jenom nechválil tak její nevýhoda je, že nemá žádný záchyt závěru také pokud dojde munice tak to poznáte podle zvuku dřív než zjistíte, že vám z hlavně nic nelítá. Ale odhadnout 30 ran je při delším používání celkem lehké.

Mazání. Tak to je kapitola sama pro sebe. Výrobce doporučuje promazávat celý mechanizmus po cca 1000 výstřelech. Skutečně pokud se zbraň nepromazává tak je velice nespolehlivá a vůbec nechce spolupracovat. Olej používám silikonový určený pro zbraně a mažu píst přes výhozí okénko. Při rozborce jsem promazal celý mechanizmus a MP šlape jako hodinky.

Rozborka je velice rychlá a jednoduchá. Zbraň je spojena čepy s drátěnými kolíčky, které není problém zasunout aby došlo k uvolnění čepu. Vnitřnosti jsou z 95 % kovové. Hlaveň je bronzová 6,08mm a při střelbě je na její délku hodně přesná s minimálním rozptylem.

Příslušenství:

Pásek na zavěšení. Náhradní zásobník na 50BB, spojka zásobníků. Montážní lišty a kolimátory. Sklápěcí pažba. R.I.S

Celkově bych tuto zbraň hodnotil vcelku hodně podařenou, řekl bych realisticky laděnou. Když vezmu v úvahu natahování před prvním výstřelem, systém blow back, který při režimu auto a držení jednou rukou způsobuje brutální zvedání celé zbraně.

Samozřejmě má své nevýhody jako vysoká spotřeba plynu, občasné zasekávání při nedostatečném mazání a absence nastavitelného HOPu, ale i přes tyto nešvary se jedná o výbornou zbraň s razancí a kvalitním účinným dostřelem.

autor: Jan Šantič


Žádné komentáře
 
Military & Airsoft Team

Rady, Tipy a Triky na PC


Mozilla.sk - základňa slovenskej lokalizačnej komunity

© 2007 - 2008 drakenSE™, Airsoft Portal, airsoftportal.webgarden.cz