Airsoft Portal

Vitajte na stránke. Здраствуй! Welcome! Willkommen!

Airsoftové zbrane

ICS Sig 551 Swat a ICS Sig 552 Commando

PSD_265.jpg Je to tady! Konečně držím v ruce ještě žhavou novinku od ICS SIG SG-551 SWAT a také jeho ještě kratšího bratříčka ICS SIG SG-552 Commando. Vlastně ne, pokud si vzpomínám, měl jsem ho v ruce už vloni přímo v tovární zkušebně ICS. Ale to byl ještě prototyp, neúplně ustrojený, některé díly obráběné z bílého plastu místo dnešních kovových odlitků, zkrátka ten pravý SIG to nebyl ani náhodou. A popravdě to také ani není můj první SIG, protože tím byl před několika lety Tokyo Marui SIG SG-550, který se dnes již nevyrábí. Tehdy mne uchvátil i on, ale přeci jen to tenkrát byla jiná liga, dlouhá plastová zbraň se po nějaké době rozvrzala& To, co držím v ruce dnes, je ale bytelný celokov, úplně jiná třída. ICS šlo vlastní cestou, oproti čínským kopiím Marui dodalo zbraň s úplně novou konstrukcí těla.  Začněme ale od začátku - od krabice. Tady se ICS poctivě drží standardu posledních let. Kvalitní kartonový kufřík s vkusným plnobarevným potiskem v sobě skrývá plastovou vložku se sametovým povrchem. Kromě zbraně v ní každý uživatel v ČR najde i druhý dlouhý zásobník, balení 1000 kusů kuliček ICS a pochopitelně průvodní dokumentaci (návod).
krabice.jpg
Hurá, ale na vlastní zbraň. První, co vás zaujme již na dálku, je poctivé kovové tělo plné originálních laserovaných popisků. Předně se ICS podařilo na své SIGy získat licenci jejich pravého výrobce (SWISS ARMS), takže uživatel není zbytečně ochuzen o detaily, a pak do kovu (vrchní část je dokonce lisována z plechu) většinou přímo laserované popisy z těla na rozdíl od v číně obvyklých popisků stříkaných barvou nezmizí ani po delším používání. Když pak zbraň vezmete do ruky nic nevrže, nic nepraská, nic se nekroutí. Pažba se krásně sklápí, mířidla drží kde mají a přepínač režimu střelby se mezi svými polohami pohybuje příjemně ztuha, takže nehrozí, že si jej náhodou přepnete do jiné polohy když si pověsíte zbraň na řemen podél těla. Jediné co mne možná vzhledově tolik nezaujalo je dlouhý zásobník, který se zbraní ICS standardně dodává - byl jsem z Marui přeci jen zvyklý na krátkou verzi zásobníku, ale to není problém, protože do ICS pasují i SIGové zásobníky jiných značek. Na druhou stranu 470 ran v jednom zásobníku je oproti 220 ranám krátkých zásobníků víc než dvojnásobek. Z běžných zásobníků jsou pak s větší kapacitou už jen snad šestikila u AK. S ICS SIGem ale dostanete zásobníky hned dva a navíc se stejně jako krátké dají pohodlně spojit k sobě a mít je tak na zbrani stále po ruce.
sigy.jpgsigy2.jpg
Kromě toho, že ICS tedy zvolilo dlouhou variantu zásobníků ostré zbraně, zvolilo také vlastní konstrukci vnějšího těla věrně kopírující ostré SIGy řady SG-550. Takže pokud se chcete podívat na mechabox a udělat základní rozborku zbraně nepotřebujete žádné nářadí. Jednoduše jen vytáhnete přední čep, sundáte předpažbí, vzadu stisknete jedno tlačítko a celý blok s hlavní vám vyjede dopředu.
rozebrany.jpg
Praktické využití to má kromě možnosti občasného vyčištění zbraně především při údržbě hlavně, hop-up a hop-up gumičky. Pokud zbraň rozeberete, lze vnitřní hlaveň velmi pohodlně vyčistit, případě i zkontrolovat hop-up gumičku. Také uvolnění případné ucpané kuličky není při této konstrukci zbraně problém. Potřebujete-li ale vyndat celý mechabox, tak zde již budete šroubovák potřebovat (to je ale u všech zbraní).
zaver.jpg
Co najdete uvnitř mechaboxu a kolem něj? Zde se ICS s mírnými inovacemi drží standardu. Kovový box je kompatibilní s mechaboxy verze III (tedy boxy, které jsou například v oblíbených AK-47). Kola i ložiska jsou, jak je u ICS zvykem, v zátěžovém kovovém provedení. Píst je z velmi odolného plastu a tentokrát je navíc osazen i protitlakou hlavou (prvně ji ICS začalo používat ve zbraních řady L-85). Také všechny ostatní díly v boxu jsou na tradičně špičkové úrovni zpracování a tak nemá zbraň se standardně dodávanou pružinou ICS M120 ani ten nejmenší problém. Motor ICS použilo ze své osvědčené řady TURBO 3000 a SIG jej má ve střední délce (MP5/M4/M16 používá dlouhé motorky, AK krátké a SIG je jednou z mála zbraní, do které se montují motorky středních délek).
zaver___box.jpg
Když už jsme si rozebrali zbraň takřka do šroubečku, zbývá se podívat, jak jí to střílí. Zima bohužel není na testování nejlepší obdobím (zvláště pak ne u jakékoliv fungl nové nezaběhlé zbraně), přesto se ICS SIG držel statečně a na měřáku v pokojové teplotě s kuličkami 0,20g ukázal: SG-551 120 m/s a SG-552 díky kratší hlavni dokonce 124 m/s. Také v soustřelu se nové lehké karbonované hlavně ICS ukazují být špičkou (přiloženy jsou dva terče střílené krátkou dávkou ICS 0,25g ze zbraně opřené do ramena na vzdálenost cca 10 m). Dlouhé testování venku je však čeká až na jaře.
terc1.jpgterc2.jpg
Nu a jako poslední z obvyklého výčtu recenze zůstává příslušenství. Jak již jsme řekli, se zbraní dostanete dva vysokokapacitní zásobníky (točáky), každý na 470 ran, což je víc než dost (průhledné plastové tělo zásobníku, pak stejně jako u originálu, umožní rychlou kontrolu kolik vám ještě zbývá střeliva). V krabici je pochopitelně také návod, vytěrák hlavně a obligátních 1000 kuliček. Dokoupit se musí baterie (v případě SG-551 jsou to baterie řady LL 8,4V o maximální kapacitě 1400mAh, u SG-552 pasuje baterie TP M4C 8,4V/1300mAh) a nabíječka. Napětí u baterie i při pružině M120 bohatě stačí 8,4V u Li-Pol i těch 7,4V. Pro pověšení na řemen má zbraň úchyty u předních mířidel (mušky), pod zadními mířidly (hledím), nebo na sklopné pažbě. Pokud těmito oky provléknete běžné kroužky na klíče nebude ke zbrani problém připojit prakticky jakýkoliv univerzální popruh o dostatečné nosnosti (tedy ne ty kousky dávané zdarma u čínských zbraní). Pro přidělání příslušenství jako jsou dvojnožky, RIS rukojeti, taktické svítilny nebo u nás bohužel zákonem zakázané lasery najdete na zbrani jednu dlouhou RIS lištu pod předpažbím a po jedné krátké RIS liště na každém boku. Pokud chcete na zbraň nasadit optiku (puškohled či kolimátor) je nutné si dokoupit lištu pro montáž optiky - nabízí ji například Marui). Lišta pro montáž optiky se na zbraň jednoduše nasadí a pak dotáhne vymezovacím šroubem bez toho, aby bylo nutné do ní jakkoliv vrtat či ji jinak upravovat.
zasobniky.jpg
Upgrade je pak možný jako u jiných SIGů ze setů pro mechaboxy verze III. V základu má zbraň pružinu M120, při slušném počasí bych se do ní nebál dát snad i M130 nebo M140 bez nějakých jiných upgradů, ale to je bez záruky :-). Vzhledem k tomu, že má zbraň s M120 vcelku slušný výkon, doporučuji střílet raději těžší kuličky (0,25g).
hop-up_1.jpg
A na závěr několik řádků k ostrému SIGu. Vývoj předchůdců SIGů řady SG-550 začal již někdy v druhé polovině sedmdesátých let minulého století. Jejich přímý předchůdce SG-541 byl uveden v roce 1981 a SG-550 pak v roce 1984. Zbraň byla konstruována jako vojenská útočná puška ráže 5,56 x 45 mm, která je standardem NATO. Postupně od ní byly vyvinuty mnohé zkrácené či naopak prodloužené varianty. Nejznámější jsou SG-551 SWAT, SG-551 LB, SG-552 Commando, SG-550 Sniper a pak také mnohá civilní provedení jako například SG-556, který byl vzhledem k určení pro americký trh modifikován na běžné zásobníky pro zbraně M16. Dnes pak zbraně řady SG-550 (v různých provedeních) slouží u ozbrojených složek více než 11-ti států světa. Kromě Švýcarska, kde je základní zbraní, najdete SIGy především u speciálních útvarů USA, Francie, Německa, Španělska, Argentiny či Jordánska. Jako zajímavost pak mohu uvést, že SIGy uvidíte i v rukách Švýcarské gardy ve Vatikánu, která střeží papeže, nebo u jistých jednotek slovenské policie (SG-551).

Technická data (váhy, délky,&) zbraní řady ICS SG naleznete například na www.airsoftshop.cz, který tuto značku v ČR zastupuje, nebo přímo na www.icsbb.com.
hledi_1.jpgmuska.jpgprepinac.jpgmotorek.jpg

autor: BAS


Žádné komentáře
 
Military & Airsoft Team

Rady, Tipy a Triky na PC


Mozilla.sk - základňa slovenskej lokalizačnej komunity

© 2007 - 2008 drakenSE™, Airsoft Portal, airsoftportal.webgarden.cz