Airsoft Portal

Vitajte na stránke. Здраствуй! Welcome! Willkommen!

Airsoftové zbrane

D-Boys M4 CQB Special Operation FULL METAL

Po velkém úspěchu M4A1 od stejného výrobce jsme se rozhodli koupit také M4 CQB Special Operation, která je taktéž celokovová a oproti M4A1 má jinou pažbu, nemá přepravní ucho a má navíc na předpažbí 4 RIS lišty pro pohodlné uchycení jakéhokoli příslušenství. Pro koupi této zbraně také svědčily četné kladné ohlasy na zahraničních foréch, které hlásaly že je zbraň opravdu perfektní a po výkonostní stránce je snad ještě lepší jak A1čka. Když jsme se konečně odhodlali a všechno objednali dostalo se ke mě pár zvěstí že jeden z českých prodejců čínských zbraní měl s těmito zbraněmi problémy, údajně se mu vrátila valná většina nebo dokonce snad všechny z 10 prodaných kousků, doufal sem tedy že to bude jenom špatná várka.

Dboyi M4 CQB Special Operation FULL METAL!!!


Historie reálné zbraně:

 • Zde recenzovaná zbraň je maketou M4A1 R.I.S, která jako mnoho dalších verzí a typů pochází z americké útočné pušky M4. Mezi další verze této zbraně patří např. M4S System, která se od normální M4 liší R.I.S předpažbím a jiným tvarem, M4 SPC, ta má pevnou pažbu z M16 a mnoho dalších..

 • Jak je z pohledu na zbraň patrné teoreticky vychází z modelu M16, oproti kterému je kratší a má teleskopickou pažbu.

 • M4řku navrhl Eugene Stoner a vyrobila zbrojovka ArmaLine, dnes však M4 vyrabí firma Colt. Začala se vyrábět v roce 1994 a prošla již mnoha misemi, např. Válka v Iráku, Afganistán, atd....

 • Ve výzbroji má tuto zbraň kromě Spojených států další řada států, do kterých se řadí i Česká republika. V naší armádě se ale zbraň moc hojně nevyskytuje má jí zatím jenom pár jednotek a využívá se hlavně v zahraničních misí. Armáda ale již dlouho počítá s kompletní obnovou výstroje a počítá se právě s M4kama. Tudíž se v AČR budou oběvovat stále častěji.

 • Na zbraň se vyrábí nepřeberné množství příslušenství, které se sdružuje do balíčku SOPmod, mezi příslušenstvím najdeme tlumič výstřelu, aimpoint (kolimátor), speciální lasery, noční vidění a v neposlední řadě granátomet M203

  Zdroj  M4

  Reálná zbraň
  Airsoftová verze

  Airsoftovou repliku zbraně vyrábí firma Dboyi a uvádí následující informace

  • úsťová rychlost 350fps (108.5m/s)
  • délka 700 / 780mm
  • hmotnost 3kg
  • mechabox ver.II. se 7mm ložisky
  • regulovatelný hop-up
  • vnitřnosti kompatibilní s Marui
  • kovové tělo
  • celokovová konstrukce
  • balení obsahuje 1x zásobník 350bb, návod (tam sou ale čtyři obrázky a jinak nic takže nepočítejte stím že se z něj něco dovíte, taktický popruh, balení kuliček, baterii 8,4V/1100mAh a nabíječku akumulátoru, taktická rukojeť a 2x krytku RIS

  Zpracování

  Zpracování je, jak už tomu u zbraních od této firmy bývá velice kvalitní a líbivé. Na zbrani je plastová akorád pažba a rukojeť. Co mě velice překvapilo je to, že je tlumič kovový stejně tak jako předpažbí s RIS lištama. Kdybych se měl ještě vrátit k tomu tlumiči tak mě mile překvapilo, že se čínští výrobci snažili aby aspoň trochu plnil svou funkci a tak do tlumiče dali molytan, který perfektně vyplňuje všechno místo. Zbraň je sice s tlumičem trochu méně hlučná, ale je to opravdu zanedbatelné. Na zbrani vše funguje jak má, co se na ostré dá zmačknout to se dá zmačknout i na její airsoftové verzi. Co se týče zpracování nemám zbrani asi co vytknout. Ještě bych pochválil výrobce, že na zbraně nevyráží jeho název jako tomu bývá zvykem a spokojí se pouze s nálepkou, která de jednoduše sloupnout, dále pak že režim střelby (safe, semi, auto) je na těle vyražen. Za drobný příplatek lze koupit i s tělem na kterém je vyraženo vše jako na ostré zbrani.

  M4 CQB Special Operation

  Vyražené režimy střelby  M4 CQB Special Operation

  Rukojeť - drží se opravdu perfektně a to i v rukavicích  M4 CQB Special Operation

  Kovový tlumič  M4 CQB Special Operation

  Tlumič - vyplnění molytanem  M4 CQB Special Operation

  Kovová RIS lišta, krytka RIS lišty a rukojeť  M4 CQB Special Operation

  Robustní teleskopycká pažba  M4 CQB Special Operation

  Gumové zakončení pažby  Dboyi M4 CQB Special Operation FULL METAL!!!

  S odšroubovaným tlumičem vypadá zbraň takto  Výkon a vnitřnosti

  Výkon této zbraně byla jedna z věcí, která mě přiměla si ji koupit. Výrobcem uváděná úsťová rychlost 350 fps (108,5m/s) je zcela vyhovující, když si uvědomíme, že je to zbraň dělaná na CQB. Podle vnitřností by měla vydržet až pružinu M130 bez měnění součástek. Jediné co bych při silnější pružině a možná i při základní doporučoval dokoupit je akumulátor. Já osobně jsem si dokoupil FIREFOX 9,6V 2000mAh a jsem sním plně spokojen. Pakli že si koupíte tento, nebo jiný značkový akumulátor (jiné než FIREFOX, GP, SANYO nedoporučuji), určitě byste měli zvážit koupi nějaké lepší nabíječky, která už umí alespoň vybíjet a po plném nabití akumulátoru automaticky vypnout. Je to otázka 300-500 stovek, a je to dobrá investice (navíc tuto nabíječku můžete využít na spoustu dalších věcí, i těch které se netýkají airsoftu).

  Tak a teď k těm střevům, co vlastně v M4rce po zakoupení naleznete?

  • pružina M110
  • zesílená vysokozátěžová ocelová kola osazená v zesílených kovových ložiscích
  • zesílená kovová protitlaká hlava pístu
  • výkonější motor - podle výkonu odpovídá tak motorku M120
  • ocelový trn prožiny
  • kovová HOP-UP komora

  Dboyi M4 CQB Special Operation FULL METAL!!!

  Kovová hop-up komora  Zásobník

  Zásobník je kovový a ke zbrani dostanete točák o kapacitě 300-350 kulí (všude se uvádí něco jiného). Zatím jsem vystřílel pár tisíc kuliček a ještě se mi nestalo že by zásobník blbě dávkoval nebo že by se zaseklo natáčení. Zásobníky od TM, CA a od dalších výrobců jsou samozdřejmě kompaktibilní. Používaný druh zásobníků byl další důvod ke koupi M4. Zbraně používané NATO by totiž měli mít podle dohody shodné zásobníky, aby si každý mohl když mu dojde munice půjčit zásobník od svého spolubojovníka. Tudíž se snažíme kupovat takové zbraně, které těmto směrnicím vyhovují (např. Minimi MK249, M16, M4, R85).

  Dboyi M4 CQB Special Operation FULL METAL!!!  Mířidla

  Každému už je asi jasné, že mířidla, lépe řečeno mířidlo je vyrobené z kovu. Proč mířidlo? Je to prosté :) Tato M4ka má totiž jenom zadní mířidlo, přední muselo ustoupit RIS lištám. To ale zbrani určitě neubírá na přesnosti, míří se sní stejně dobře, jako kdybyste měli mířidla obě. Jde jenom o zvyk, pár akcí a už vám to ani nepřijde. Pakliže byste ale stejně přední mířidlo chtěli není problém si ho dokoupit a přidělat na RISky. Mířidlo se dá samozdřejmě odšroubovat a hrát bez něj, dále ho pak můžete různě štelovat (doprava, doleva, nahoru, dolu, menší dírka, větší dírka). Osobně bych ale doporučil nějaký kolimátor, který této zbrani opravdu sluší. Především asi aimpoint (postačí jeho kopie, originální je přeci jenom trochu dražší :) koupíte ho v téměř každém airsoftovém/optikovém obchodě a cena se pohybuje okolo 2000-2500 Kč) Na RIS lištu přiděláte jednoduše jakoukoli optiku. Některé kolimátory mají "uchycení" na RISku integrovanou a k některým si musíte dokoupit montážní kroužky, což je otázka max. 200 Kč. Investice do kolimátoru se ale určitě vyplatí nejen že přidá zbrani na kráse a realističnosti, ale také se sním perfektně míří, ale to je také individuální.

  Dboyi M4 CQB Special Operation FULL METAL!!!

  Kovové miřidlo - na zbrani  M4 CQB Special Operation

  Kovové miřidlo - sundané ze zbraně  Příslušenství

  Jak už tomu bývá zvykem ke zbrani dostanete naprosto všechno co potřebujete, docela mě mrzelo, když jsem otevřel brožůrku o dvou papírech A5, která měla být podle všeho manuál. Nečekejte ale, že se z něj něco dozvíte. Jsou tam čtyři obrázky dalších verzí M4ky, příslušenství které v balení najdete (navíc ani tento soupis není uplný), návod jak dát to zbraně akumulátor a všeobecné varování které dostanete uplně ke všemu typu, nestřílet na lidi ani na zvířata, používat kvalitní kuličky, neupravovat zbraň,.... ale to je vše. Nějaký detajlnější postup jak např. uchytit taktický popruh nebo něco jiného postrádám a je to asi jediná věc která mě opravdu sklamala, ve stejnou dobu jsem měl totiž v ruce manuál od R85, kde bylo vše detailně vysvětleno a popsáno všechno na fotkách. Tak teď už tedy k opsahu balení:

  • zásobník (točák na 350bb)
  • návod
  • taktický popruh
  • balení kuliček (pokud vám je stejně jako nám vždy nevystřílejí celnící)
  • akumulátor 8,4V/1100mAh
  • nabíječku akumulátoru
  • taktická rukojeť
  • 2x krytku RIS

  Co se týče baterky tak jak jsem již výše zmiňoval pokud byste chtěli lepší kadenci a výdrž chtělo by to koupit 9,6V aspoň 1700mAh, dává se tam speciální akumulátor, ale nebyl by problém vyvést kabel ven a připíchnout tam large type, a dát ho do nějaké textilní kapsičky, nebo do plastového pouzdra, které se uchytí na předpažbí na horní RISky, to by bylo asi nejlepší.

  Dboyi M4 CQB Special Operation FULL METAL!!!

  Původní akumulátor dodávaný standartně ke zbrani  Dboyi M4 CQB Special Operation FULL METAL!!!

  Dokoupený akumulátor FIREFOX 9,6V 2000mAh  Dboyi M4 CQB Special Operation FULL METAL!!!

  Taktický jednobodový popruh  Dboyi M4 CQB Special Operation FULL METAL!!!

  Kovová sponka taktického jednobodového popruhu  Doporučené kuličky

  Se zbraní jsme zatím stříleli převážně s 0,25g, které se nejvíce osvědčili. Zkoušeli jsme také 0,23 a 0,2 g, ale 0,25 nám přišli jako nejlepší volba. Hlavně používejte pouze kvalitní kuličky a dávejte si pozor na tzv. zmetky, kterými se některé značky kulí vyznačují. Osobně doporučuji kuličky od firmy Guarder nebo G&G, které jsou oboje zpracovány velmi výborně a ještě jsem se nesetkal s jedinou vadnou kuličkou nebo problémem který by způsobily. Cena u obou značek se pohybuje od 290 - 330 Kč, v balení jich je při 0,25g 4000 při 0,2g 5000 ale to už určitě každý ví.

  Přesnost

  Co se týče přesnosti, měl jsem trochu pochyby hlavně díky tomu jednomu mířidlu ale již výšše jsem se zmínil že to naštěstí na přesnost vliv nemá. Samozdřejmě že jsme zbraň testovali na terčích a to z 10m, 15m a poté z 25m. Zbraň obstála myslím si velice dobře i na těch 25m skončili téměř všechny kuličky v poloměru 12 cm. Rozptyl byl i na 25m poměrně malý a troufám si říct že na 45m trefíte s přehledem člověka, musíte si ale uvědomit že je to zbraň na CQB, takže těch 45m, je adekvátních a dostačujících, pro lepší přesnost by asi stálo zato vyměnit za přesnou hlaveň.

  Srovnání

  Ve svém okolí jsem bohužel nenašel nikoho kdo by vlastnil tuto M4 od nějakého z renomovaných výrobců a tak jsem jí musel porovnat s M15 od CAčka. V zpracování se dali samozdřejmě porovnávat jenom těla, jediný rozdíl byl že na CA těle byli vyraženy nápisy, použitý kov je podle mě stejný akorád Dboyi má matnější povrch. M15 měla pružinu M110 a silikonový hop-up, tudíž by měli být +- na stejné úrovni, což potvrdil i test dostřelu, obě zbraně dostřelily +- pár metrů uplně stejně. Co se týče srovnání s klasickou M4 od Dboye je to uplně to samé, ale Special Forces má přeci jenom trochu lepší výkon. Srovnání s cm027 a 028 nemusím snad ani popisovat :)

  Klady a zápory


  +Perfektní zpracování
  +RIS lišty pro pohodlné připnutí všech možných serepetiček
  +Příslušenství
  +Kompaktibilita
  -Nic neříkající manuál
  -Baterka se nedává do zbraně zrovna nejlíp a navíc při rychlém měnění akumulátoru je téměř jistota že si skřípnete kabely

  Závěr

  Tato zbraň splnila všechna moje očekávání a na CQB je to asi nejlepší volba, ovšem nezklame vás ani v lese. Za slušné peníze (tady v ČR se cena pohybuje okolo 3500 Kč) dostanete opravdu kvalitně zpracovanou zbraň připravenou k bitvě. V porovnání s TM na ní navíc ušetříte cca 9000, což už jsou slušný peníze. Upgrade není potřeba, snad kromě té baterky a nabíječky. Pokud byste i přesto chtěli upgradovat plná kompaktibilita vám to umožní a není to žádný problém. Takže tuhle zbraň bych doporučil opravdu všem, je to výborná kvalita za výbornou cenu.

  Fotogalerie ZDE

autor: N/A
Žádné komentáře
 
Military & Airsoft Team

Rady, Tipy a Triky na PC


Mozilla.sk - základňa slovenskej lokalizačnej komunity

© 2007 - 2008 drakenSE™, Airsoft Portal, airsoftportal.webgarden.cz