Airsoft Portal

Vitajte na stránke. Здраствуй! Welcome! Willkommen!

Airsoftové zbrane

Cyma AK-47 S (CM.028s)


AK47 Cyma

Den prodání mé staré M15A4 byl naplněn také radostnou událostí – asi hodinu poté mi přišla zbraň nová a neokukaná – AK-47S od firmy Stti (potažmo Cyma, o tom se vedou spory). Každému, kdo si ťuká na čelo a ptá se „proč si ten chuj kupoval gun od takové firmy“, musím připomenout cenu – a ta je pouhých 3000 Kč (pozn. – cena se záruku je o 1000 Kč vyšší). Plánoval jsem totiž, že koupím zbraň za 3000 a postupem času do ní investuju na upgrade. A jak tedy „základní zbraň“ vypadá?

Krabice – osobně netuším, proč se lidi v recenzích rozepisují o krabici, v které jim zbraň přišla. Buď je to fetišismus vyššího stupně, nebo nějaké autorské oddalovaní orgasmu, který přijde, až ji konečně začnou popisovat.. Tolik o krabici.

Co najdu uvnitř – tuhle část recenzí taky obdivuju. Zatímco se autor zabývá cinkrlátkama typu vytěrák hlavně, čtenář je přikovaný k monitoru a řve: „tak už sakra vyndej tu bouchačku a začni o ní mluvit, ty debile!“

Tak já tedy vyndávám bouchačku. Vypadá dobře, skoro jako Víťovo AK-47 od Marui, co mi leží opodál. První, co mě zaujalo byla sklopná pažba, proto jsem se ji jal vyklopit. Šlo to nějak stuha, řekl jsem si že je to zas čínský šmejd a trochu přidal sílu. Znáte takové ty nepříjemné křupavé zvuky, které ve vás okamžitě vyvolají pocit, že jste totální imbecil? Takže kdyby měl někdo volnou sklopnou pažbu na AK-47, dejte mi vědět. Tolik ke sklopce.

Vnější zpracování mě velmi příjemně překvapilo. Jak jsem říkal, je velmi podobné TM. Jediné, co kazí dojem je plast, ze kterého je vyrobeno tělo. Pokud se maruiáckému akčku dařilo vytvářet celkem reálný dojem, tady je plast patrný už každému. K tomu připočteme odpornou nálepku s bezpečnostním varováním, která po sobě zanechá takový ten lepkavý hnus, který nejde dolů. Na druhou stranu je tělo velmi odolné konstrukce, pár pádů i jeden silný kop nohou (neptejte se jak) přežilo bez újmy. Nicméně tady směřuje dík spíše pánům inženýrům z Tokyo Marui - Cyma je stále jen kopie. Imitace dřeva je velmi zdařilá, to můžete posoudit z obrázků. Další patrný rozdíl se týká zásobníku. Je plastový a vypadá jak větší verze z těch malých AKček na tržnici. Naštěstí se jedná o točák, nezbytnu součást správného AK-kropiče, má ovšem zhruba poloviční kapacitu proti svému kolegovi od TM. Na semi podává v pořádku, bohužel při dávkách se připravte na nervydrásající situace, kdy zbraň často střílí na prázdno. Pocit, kdy "chcete, ale nejde to" je skutečně nepříjemný, tak si někde vyčleňte tisícovku bokem na kvalitní točák.

Střelba – přiznávám, že metry ani úsťovou rychlost jsem neměřil, ale dostřel i přesnost byla srovnalená s kolegou od TM. Tedy výkon běžné AEG v základu plus bonus přesnosti za delší hlaveň. Za tuto cenu je to nepochybně bomba, i když je jasné, že má tato bomba úměrně menší životnost. Kadence - ANO, je trochu nižší oproti AK-47 od Tokyo Marui. Je ale třeba říct, že kropidlo od Marui je skutečně extrémní chrlič plastu a proto se to s Cymou nemá až tak špatně. Aspoň nebudete mít tak velkou spotřebu kuliva. Co se týče výkonu je tedy zbraň jako ostatní běžná AEG v základu. Bohužel se celkem často povolí motorek a začne vydávat ten hnusně protáčecí zvuk "vzrzrzrzrzrzrzrzrz", kdy pastorek asi dostává zabrat. Takže mějte křížák a imbus vždy po ruce.

Když jsme začínali se softem my, kupovali jsme si manuály za 2000. Teď může mít začátečník AEG v základu ani ne za 3000. Je to úžasné, ale zároveň doufám, že se takhle levné zbraně snadněji nedostanou do špatných rukou… rozumíme si.

Na závěr jsem si nechal věci, které už výrobce neovlivní. AK-47 má především rychlá a přesná mířidla, dlouhou hlaveň, je to jednoduše vypadající bytelná zbraň se zvukem šicího stroje, který vás svádí přepnout na fullauto. Bez pažby je v budovách úžasně „ohebná“ a když to budete bez mířidel kropit do vedlejší chodby, budete si připadat jak skutečný mafián z televizních seriálů :-) . Jak pravila jedna moudrá počítačová hra: „AK-47 for everyone!!!“

Pája

AK47 Cyma

Aktualizace:
Hrát bez sklopky má svoje kouzlo - stejně v airsoftu není nutnost mít pažbu zapřenou kvůli zpětnému rázu, tak si brzy zvyknete stejně rychle AKčko opírat o tvář. A ta manévrovatelnost za to skutečně stojí ;)

Aktualizace 6.12.2006:
Na Vánoce jsem se rozhodl využít vánoční slevy jednoho nejmenovaného prodejce a udělat radost mně i ákáčku. Pořídil jsem si upgrade set SP120 od Guarderu a zátěžový motor. Set obsahuje prakticky celý mechanický vnitřek mechaboxu - kromě západky zpětného chodu a toho bordelu kolem spouště. Teoreticky jsem se připravil četbou Zbyňova článku o upgrade a vrhnul jsem se AK-47 připravit o panenství. Nebudu tady popisovat všechno do detailu, to najdete v odkaze o větu výš, spíše to shrnu do takových poznatků:

  1. Tranzistorová spoušť a trable s motorem: jelikož jsem perfekcionista a když už tak už, rozhodl jsem se instalovat tranzistorovou spoušť. V kostce to znamená, že onen obrovský proud +- dvaceti ampér, který krmí motor neteče přes kontakty spouště, ale přes tranzistor, který je otevírán proudem mnohem menším "na dálku" spínačem spouště. Teoreticky to omezí ztráty napětí, někde na internetu jsem četl že až o 15% zlepší kadenci, ale takový fajnšmekr opravdu nejsem - a to radši pomlčíme o tom, že na M120 jsou tyhle kravinky mírně řečeno zbytečný luxus. Doma jsme s taťkou vyzkoušeli tři typy těchle udělátek, ale motor se točil tak pomalu, že by pružinu natáhl snad za půlden. K tomu se tranzistor příšerně zahříval .. bál jsem se, že s takovou by se mi po kratší dávce protavil ze zbraně ven :) Zkrátka po dvou dnech bádání jsme si všimli, že "pružinky", které jsou zespodu motorku a vedou proud z drátů dovnitř se dotýkají kovové kostry motoru. Následně už jen elektrická bruska a 5 minut. Takže bacha na to.
  2. V AK-47 se sklopnou pažbou je děsně málo místa. Něco velmi málo v předpažbí, jinak ani cenťák. Už jen napasovat tam trochu té kabeláže navíc bylo o nervy...
  3. Pokud jde o mechabox, vřele doporučuju Zbyňovu metodu podložkování - napsat si na papír kola a u každého levá/pravá strana a vypisovat si tam, kolik a jakých podložek kam patří. Na podložkování rozhodně nic nepodceňujte, celkově na machabox si vyhraďte nějaký pěkný klidný večer.
  4. Minipoznámka: Když na to přijde, pořádně utáhněte šroubek držící hlavu pístu na pístu. Jinak po pár dávkách šroubek vypadne, vzpříčí se v pružině a když budete mít štěstí, doma si užijete hledání miniauturních pružinek po koberci.
  5. AK-47S od Cymy NEMÁ vyměnitelnou hop-up gumičku! Je to kus plastu, do kterého strčíte hlaveň, ale na nějaké nové silikonové Systemy raději zapomeňte. Mimochodem, nová hopová komora stojí od sedmi stovek. Takže to je další kandidát na postupný upgrade.
  6. Pružinu M120 už základní mini-type baterka rozhodně neutáhne, ani se o to nepokoušejte. Proto musím provizorně přidělávat large akumulátor 8.4V izolačkou... je pravda že akčku nedbalá elegance sluší, ale co je moc, to je příliš :). Takže varování pro zájemce - pokud chcete upgradovat, jděte do pevné pažby.
Pozn: Ohledně upgrade Cymy doporučuji přečíst dvojici kvalitních článků od Icemana.

autor: N/A


Žádné komentáře
 
Military & Airsoft Team

Rady, Tipy a Triky na PC


Mozilla.sk - základňa slovenskej lokalizačnej komunity

© 2007 - 2008 drakenSE™, Airsoft Portal, airsoftportal.webgarden.cz